بیمه گودبرداری یا خاک برداری عملیات ساختمان چیست؟
در این مطلب میخواهیم به بیمه گودبرداری ساختمان که یکی از مراحل مهم ساختمان سازی است بپردازیم.

در طول انجام عملیات ساختمانی در همه مراحل عملیات ساختمانی از تخریب، گودبرداری، پی‌کنی، نصب اسکلت تا سایر عملیات ساختمانی که ممکن است خسارت‌های مالی و جانی به کارگران و افراد مشغول به کار در پروژه و یا افراد ثالث وارد شود که مسئول خسارات اتفاق افتاده متوجه صاحبکار (سازنده) یا پیمانکار یا سایر عوامل اجرایی به صورت مشترک باشد. در این مطلب میخواهیم به بیمه گودبرداری ساختمان که یکی از مراحل مهم ساختمان سازی است بپردازیم.

در زمان ساخت و ساز معمولا ۳ نوع بیمه ساختمان می‌توان برای پروژه در حال ساخت خریداری گردد:

بیمه‌نامه‌های فوق هر کدام خسارات مالی و جانی تحت پوشش احتمالی که ممکن است در طول مدت ساخت پروژه ساختمانی اتفاق بیافتد را جبران می‌کند. تخریب و گودبرداری یکی از پرریسک‌ترین مراحل در عملیات ساختمانی می‌باشند مخصوصا گودبرداری‌هایی که در بافت فرسوده انجام می‌شود. همه خطرات و خسارات گفته شده با داشتن بیمه مسئولیت ساختمانی و بیمه ثالث ساختمانی قابل جبران است که در ادامه به بررسی چرایی و شرایط بیمه نامه مسئولیت در مرحله گودبرداری می‌پردازیم.

گودبرداری چیست؟

بیمه گودبرداری یا خاک برداری عملیات ساختمان چیست؟

گودبرداری به هر گونه حفاری و خاکبرداری در تراز پایین تر از سطح طبیعی زمین یا در تراز پایین‌تر از زیر پی ساختمان مجاور اطلاق می‌شود. سطح خطر گودبرداری‌ها با توجه به میزان عمق گود، نوع خاک، وجود آب، وجود منبع ارتعاش در مجاورت گود و حساسیت ساختمان‌های مجاور آن به صورت گودبرداری با خطر معمولی، زیاد و بسیار زیاد تعیین می‌شود. ارزیابی سطح خطر گودبرداری بر اساس ضوابط مندرج در مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی) انجام خواهد شد.

بیمه گودبرداری چیست؟

در انواع شاخه‌های بیمه‌ای، بیمه‌نامه‌ای به نام بیمه گودبرداری وجود ندارد و برای داشتن پوشش در مرحله گودبرداری می‌توانید بیمه نامه مسئولیت ساختمانی و بیمه ثالث ساختمانی و یا بیمه مسئولیت پیمانکاران را تهیه نمایید. بیمه گذاران این بیمه نامه می‌‌تواند سازنده و یا پیمانکار ساختمانی باشد. که البته سازنده برای داشتن پوشش گودبرداری بیمه مسئولیت ساختمانی که مرحله گودبرداری در بیمه نامه قید می‌شود و پیمانکار ساختمان که قرار است عملیات گودبرداری را انجام دهد بیمه‌نامه مسئولیت خدماتی با نوع فعالیت گود برداری تهیه می‌نماید.


مطلب مرتبط: بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان


چه زمانی به بیمه گودبرداری ساختمان نیاز است؟

معمولا در سازه‌هایی که نیاز به تخریب برای شروع ساخت و ساز دارند بعد از تخریب وارد مرحله گودبرداری می‌شوند. در این نوع عملیات ساختمانی بیمه گذار برای داشتن پوشش باید به شرکت بیمه مراحل اجرایی در ساخت و ساز را اعلام کند.


پوشش‌های بیمه گودبرداری

بیمه گودبرداری یا خاک برداری عملیات ساختمان چیست؟

با توجه به شرایط درج شده در بیمه ساختمان درحال ساخت  خطرات زیر مورد پوشش قرار می‌گیرند:

 • سرمایه فوت
 • نقص عضو
 • هزینه های پزشکی
 • خسارت مالی ( قابل پرداخت فقط در بیمه های ثالث )

هر فرد بیمه گذار می‌تواند با توجه به ابعاد مجوزی که دارد و تعداد کارگران مشغول به کار در پروژه میزان هر کدام از پوشش‌های فوق را انتخاب و خریداری می‌کند.


 عوامل موثر در قیمت بیمه گودبرداری

با توجه به این که بیمه نامه شما بیمه مسئولیت ساختمانی یا ثالث ساختمانی است موارد زیر در مشخص شدن حق بیمه، بیمه نامه شما تاثیر گذار می‌باشد:

 1. عمق گودبرداری
 2. نوع سازه دیوارهای همسایگان
 3. نوع خاک محل گودبرداری
 4. بر اصلی محل مورد بیمه
 5. نظریه کارشناس بازدید اولیه
 6. تعداد نفرات
 7. نوع کاربری همسایه‌های همجوار پروژه از جمله ساختمان‌ها و خیابان و…

قبل از خرید می‌توانید استعلام قیمت و مقایسه قیمت شرکت‌های مختلف بیمه  و دریافت مشاوره تخصصی درباره خرید بیمه های مسئولیت‌‌تان را از سامانه تودی بیمه و مشاورین فنی تیم تودی بیمه دریافت نمایید.

شرکت‌های ارائه دهنده بیمه تخریب و گودبرداری

تقریبا همه شرکت‌های بیمه پوشش گودبرداری را در بیمه نامه های مسئولیت و ثالث ارائه می‌کنند، ولی این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است ریسک محل گودبرداری بسیار بالا باشد که هیچ شرکت بیمه‌ای نخواهند پوششی را برای این محل ارائه نمایند. می‌توانید برای استعلام قیمت از شرکت‌های مختلف بیمه‌ای و دریافت پوشش‌های مناسب بیمه ای از سامانه تودی بیمه کمک بگیرید.


مراحل خرید

 1. تکمیل فرم پیشنهاد بیمه مسئولیت توسط بیمه گذار با درج کامل آدرس محل بیمه و پوشش‌های بیمه‌ای مورد درخواست
 2.  کارشناسی دیوار‌ها و ساختمان های مجاور توسط کارشناس بیمه (در بیمه ثالث ساختمانی)
 3.  ارائه گزارش کارشناسی و تاییدیه کارشناس از محل مورد بیمه (در بیمه ثالث ساختمانی)
 4. ارائه تعداد و  اسامی و کد ملی افراد مشغول به کار در صورت خرید بیمه نامه با نام در بیمه‌های مسئولیت ساختمانی
 5.  پرداخت حق بیمه و صدور همزمان بیمه‌نامه توسط کارگزاری تودی بیمه

پرداخت خسارت در بیمه نامه‌های مسئولیت

درزمان خسارت بیمه گذار موظف است که ظرف مدت ۵ روز کاری اعلام خسارت مالی و یا جانی اتفاق افتاده را به شرکت بیمه اعلام نمایند. تکمیل فرم اعلام خسارت و اعلام گزارش حادثه به شرکت بیمه از جمله موارد بسیار مهم در اعلام خسارت می‌باشد. با بررسی نوع خسارت توسط کارشناس خسارت شرکت بیمه مربوطه و با توجه میزان پوشش‌های خریداری شده در بیمه نامه پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه انجام می‌گیرد.

تودی بیمه

بیمه تربت حیدریه

درخواست مشاوره رایگان و صدور بیمه گود برداری از سراسر ایران زمین:


  شماره همراه*:

  بازدیدها: 1

  ارسال نظر