حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟+حقوق کارگران چقدر باید باشد؟

حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟+حقوق کارگران چقدر باید باشد؟
به ماه‌های آخر سال نزدیک می‌شویم و باز هم گمانه‌زنی‌ها درباره میزان حقوق و دستمزد بالا گرفته است و همه به دنبال این هستند که بدانند در سال ۱۴۰۰ روی چه مقدار حقوقی باید حساب کنند.

به ماه‌های آخر سال نزدیک می‌شویم و باز هم گمانه‌زنی‌ها درباره میزان حقوق و مزایا بالا گرفته است و همه به دنبال این هستند که بدانند در سال ۱۴۰۰ روی چه مقدار حقوقی باید حساب کنند.

به رسم هر سال، همه منتظر هستند تا ماه آخر سال برسد و شورای عالی کار و وزارت کار در مورد میزان دریافتی کارمندان و کارگران در سال بعد تصمیم گیری کنند. اما تا قبل از اینکه این تصمیم به صورت عمومی اعلام شود، حدس و گمانه‌هایی در میان مردم و رسانه‌ها اعلام می‌شود که در این مقاله قصد داریم تا طبق برخی اعلام‌های رسمی و غیر رسمی، درباره حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ را با شما در میان بگذاریم و سرنخی از مقرری حقوق سال بعد به شما بدهیم.

با پیش‌بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آینده، حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها با افزایش ۲۵ درصدی همراه خواهد بود و به این ترتیب حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ برای آنها به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

این در حالی است که این افزایش در سال ۹۹ برابر با ۱۵ درصد بود و طی مصوبه مجلس حداقل پرداختی به کارکنان و بازنشستگان ۲.۸ میلیون تومان تعیین شد.

در لایحه بودجه در مورد معافیت مالیاتی نیز مواردی عنوان شده است که بر طبق آن معافیت مالیاتی حقوق سالانه ۴۸ میلیون تومان تعیین شده افراد با حقوق بالای ۴ میلیون به صورت پلکانی مالیات پرداخت می‌کنند و این مورد برای کارگران و کارمندان زیر ۴ میلیون دریافتی صورت نمی‌پذیرد.

همچنین کارکنان و کارمندان دولتی و غیر دولتی مشمول مالیات بر آمد خواهند بود، که تا نرخ مالیات بر درآمد آنها تا یک و نیم برابر مبلغ ذکر شده مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصدی هستند و اگر مازاد از یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر باشد، مشمول مالیات ۱۵ درصدی هستند. مازاد اگر بین دو و نیم تا چهار برابر مبلغ ذکر شده باشد، مالیات سالانه آن ۲۰ درصد و مازاد ۴ برابر مالیات بر درآمد ۲۵ درصد خواهد بود. این موارد به صورت خلاصه به صورت زیر خواهد بود:

  • تا یک و نیم برابر مشمول مالیات سالانه %۱۰
  • نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر مشمول مالیات سالانه %۱۵
  • نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه %۲۰
  • نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات %۲۵

در سال ۹۹ و طبق مصوبات، سقف معافیت مالیاتی در سال ۳۶ میلیون تومان بود و در ماه نیز رقم آن سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده بود. این در حالی است که معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی برای سال آینده ۴۸ میلیون تومان و ماهانه تا ۴ میلیون تومان از مالیات معاف خواهد شد.


بیشتر بخوانید: روش دریافت سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون مراجعه حضوری+فیلم آموزشی


به نظر شما این میزان حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰ خواهد بود یا بیشتر اعلام خواهد شد؟

این میزان حقوق تنها حدس و گمان است و تنها عددی درست می‌باشد که توسط شورای عالی کار و وزارت کار اعلام شود. اما با این حال، از طرف از سوی دولت اعلام شده است که میزان حقوق و مزایا در سال ۱۴۰۰ تنها ۲۵ درصد افزایش خواهد داشت و این در حالی است که از سوی مجلس اعلام شده است که این رقم با توجه به تورم کم است و احتمال افزایش حقوق تا ۴۰ درصد نیز وجود دارد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این میزان حقوق که در این مقاله عنوان کردیم برای گذران زندگی در طی یک ماه کفایت می‌کند؟ آیا با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش رو به رشد تورم در کشور، می‌توان با این مبلغ گذران زندگی داشت و حتی خرج فرزندان را نیز داد؟ با توجه به اینکه بانک مرکزی نرخ تورم را ۴۱ درصد اعلام کرده است، آیا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌تواند در برابر تورم ۴۱ درصدی خود را نشان دهد و آیا شما به عنوان حقوق بگیر دولتی و غیر دولتی از میزان درآمد خود راضی هستید؟

خوشحال می‌شویم نظرات خود با ما در میان بگذارید تا آنها را در پایین همین صفحه بخوانیم.

حقوق کارگران در سال 1400 باید حداقل چقدر باشد؟/ خط فقر چقدر اعلام شده است؟

حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟+حقوق کارگران چقدر باید باشد؟
خط فقر اعلامی حدود ۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان است؛ هر عددی که در مذاکرات کمیته دستمزد بر سر آن توافق شود نباید از این عدد حداقلی یعنی از ۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان کمتر باشد و آمار‌های تورمی دی ماه نشان می‌دهد که این عدد باید بیشتر از ۹ میلیون تومان باشد.

تودی بیمه؛ رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان شمالی خواستار ضرورت تعیین حداقل مزد کارگری سال ۱۴۰۰ بر اساس نرخ تورم رسمی اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار شد.

رضا میرزاجانی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: با توجه به شروع فرآیند تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۰، کمیته دستمزد باید بصورت تخصصی و علمی هزینه مصرفی خانوارها را تعیین کند. متاسفانه علیرغم اینکه بر اساس قانون کار باید حداقل دستمزد کارگران بر اساس چانه‌زنی سه جانبه بین نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت تعیین شود، به دلیل ماهیت شورای عالی کار دولت همواره اعمال نظر می‌کند و چون این موضوع به نفع کارفرمایان نیز است غالبا دولت مسائلی را که مدنظر خودش دارد را به تصویب می‌رساند و کارفرمایان نیز همراهی می‌کنند. همانند اتفاقی که در مورد حداقل دستمزد سال جاری افتاد و به دلیل اینکه رقم تعیین شده منصفانه و عادلانه نبود و از همه مهمتر بدلیل عدم رعایت ماده ۴۱ قانون کار مصوبه تعیین حداقل مزد به نشانه اعتراض توسط نماینده کارگران امضا نشد.

این فعال کارگری اضافه کرد: امسال نیز اگر قرار باشد همان اتفاقات سال اخیر تکرار شود خواهان آن هستیم که مصوبه تعیین حداقل دستمزد توسط نمایندگان کارگری امضا نشود و به عنوان نمایندگان جامعه کارگری به هر طریقی که می‌توانیم تلاش کنیم تا بلکه با توجه به تورم سرسام آور حاکم بر بازار حداقل مزد به سمت واقعی شدن سوق داده شود. لذا باید تمام تلاش بر این باشد تا در جلسات مزد با روش‌های علمی و بر اساس آمار و اطلاعات تخصصی هزینه سبد معیشتی خانوار که پایه و اساس تعیین حداقل دستمزد است عادلانه و واقعی تعیین شود تا قدرت خرید از دست رفته کارگران تا حدی جبران شود.

میرزاجانی گفت: کارگران بدلیل عدم رعایت ماده ۴۱ قانون کار نسبت به مصوبه دولت در رابطه با تعیین حداقل دستمزد سال ۹۹ به دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند و با توجه به رای هیات تخصصی دیوان در این رابطه مصوبه دولت نیز ابطال شده و اگر هیات عمومی دیوان نیز نظر هیات تخصصی را تائید کند مصوبه حداقل دستمزد سال ۹۹ باطل خواهد شد و بنابر این جلسات شورای عالی کار برای مصوبات مزدی سال ۹۹ نیز باید مجدد برگزار شود.

وی تاکید کرد : خط فقر اعلامی حدود ۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان است؛ با اینچنین رقمی آیا می‌توان کمتر از این اظهار نظر رسمی برای خانوار کارگری سبد معیشت تعریف کرد؟!

وی ادامه داد: هر عددی که در مذاکرات کمیته دستمزد بر سر آن توافق شود نباید از این عدد حداقلی یعنی از ۷ میلیون و ۱۴۳ هزار تومان کمتر باشد و آمار‌های تورمی دی ماه نشان می‌دهد که این عدد باید بیشتر از ۹ میلیون تومان باشد.

بازدیدها: 39

One thought on “حداقل حقوق و مزایا سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟+حقوق کارگران چقدر باید باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید