خواص روغن زیتون+ 12 خاصیت دارویی این خوراکی شگفت‌انگیز برای سلامتی

خواص روغن زیتون+ 12 خاصیت دارویی این خوراکی شگفت‌انگیز برای سلامتی

دقت کرده‌اید که درمورد رژیم غذایی مناسب، چربی‌ها و موضوعاتی که به سلامتی، تناسب اندام و … مربوط هستند، همه متفق‌القول طرفدار خواص روغن زیتون خام یا به قولی فرابکر هستند؟ در واقع نمی‌توانید کسی را پیدا کنید که با تأثیر و اهمیت این ماده مخالفتی داشته باشد. همراه ما باشید، در این مقاله می‌خواهیم ۱۱ مورد از خواص روغن زیتون را برای‌تان بگوییم که در تحقیقات علمی بسیاری به اثبات رسیده‌اند.

حتما بخوانید:

۱. روغن زیتون سرشار از چربی‌های مفید تک-اشباع‌نشده است

روغن زیتون، روغنی طبیعی از میوه‌ی چرب درخت زیتون است. حدود ۲۴ درصد از زیتون را اسیدهای اشباع‌شده، اسیدهای چرب امگا۶ و اسیدهای چرب امگا ۳ تشکیل می‌دهد اما ۷۳ درصد از اسید چرب غالب در زیتون را چربی‌های تک‌-اشباع‌نشده می‌سازند که به آن اسید اولئیک گفته می‌شود و بی‌نهایت مقوی و سالم است.

اولئیک اسید به کاهش التهاب کمک می‌کند و تأثیرات مثبتی روی ژن‌های مربوط به ایجاد سرطان دارد. چربی‌های تک-اشباع در روغن زیتون فوق‌خام در برابر گرمای زیاد نیز مقاوم هستند، درنتیجه برای پخت‌وپز گزینه‌ی بسیار خوبی به‌شمار می‌روند.

۲. روغن زیتون سرشار از آنتی‌اکسیدان است

یکی از خواص روغن زیتون این است که تأثیر فوق‌العاده‌‌ای در پیشگیری از بیماری‌های گوناگون دارد. روغن زیتون کاملا مقوی است. علاوه بر اسیدهای چرب مفید، دارای مقادیر قابل‌توجهی از ویتامین E و ویتامین K است. ضمن اینکه سرشار از آنتی اکسیدان های قوی نیز هست. این آنتی‌اکسیدان‌ها با التهاب می‌جنگند و از اکسیدشدن کلسترول در خون ممانعت می‌کنند. هردوی این موارد در فرایند بیماری‌های قلبی به‌شدت مهم و حیاتی هستند.

۳. روغن زیتون، خواص ضدالتهابی قوی دارد

التهاب مزمن، محرک بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی، سندروم سوخت‌وساز، دیابت، آلزایمر، آرتروز و حتی چاقی مفرط است. روغن زیتون موجب کاهش التهاب می‌شود. این ویژگی یکی از دلایل سودمندیِ این روغن است. دلیل خاصیت ضدالتهابی روغن زیتون وجود آنتی‌اکسیدان‌هاست. از میان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در روغن زیتون، اولئوکانتال یکی از آنتی‌اکسیدان‌های مؤثری است که کارکردی شبیه به ایبوپروفن (نوعی داروی ضدالتهاب) دارد.

برخی دانشمندان معتقدند اولئوکانتال موجود در ۵۰ میلی‌لیتر (معادل۳٫۴ قاشق غذاخوری) از روغن زیتون، تأثیری مشابه ۱۰ درصدِ دُز ایبوپروفن برای بزرگسالان دارد. مطالعات دیگر نیز نشان می‌دهد که اسید اولئیک، اسید چرب موجود در روغن زیتون به‌تنهایی قادر به کاهش سطوحی از نشانگرهای التهابی مهم مانند CRP (پروتئین واکنشی سی) است.

مطالعه‌ای نیز نشان داده است که آنتی‌اکسیدان‌های روغن زیتون می‌توانند ژن‌ها و پروتئین‌های محرک التهاب را مهار کنند. خواص ضدالتهابی از مهم‌ترین خواص روغن زیتون به‌شمار می‌رود.

۴. روغن زیتون به جلوگیری از سکته مغزی کمک می‌کند

سکته مغزی ناشی از اختلال در گردش خون به مغز است که به‌دلیل لختگی یا خونریزی مغزی رخ می‌دهد. در ملل پیشرفته، سکته مغزی دومین عامل اصلی مرگ‌ومیر است و در رتبه‌ی دوم، درست پس از بیماری قلبی قرار گرفته است.

رابطه میان سکته مغزی و خواص روغن زیتون به‌طور گسترده‌ای مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است. مطالعه‌ای عمیق و گسترده روی بیش از ۸۴۱ هزار نفر، نشان داد که روغن زیتون تنها منبع چربی تک-اشباعی است که با کاهش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی مرتبط است. این نتایج با تحقیق دیگری نیز به تأیید رسیده است. در این مطالعه که با حضور ۱۴۰ هزار نفر شرکت‌کننده انجام شد، محققان دریافتند افرادی که روغن زیتون مصرف می‌کنند، به شکل قابل‌توجهی با کاهش خطر سکته مغزی روبه‌رو هستند.

۵. روغن زیتون در برابر بیماری قلبی از شما محافظت می‌کند

بیماری قلبی، رایج‌ترین علت مرگ در دنیاست. مطالعاتِ مشاهده‌ای که چند دهه قبل صورت گرفته است نشان می‌دهد بیماری‌های قلبی در اطراف دریای مدیترانه بسیار نادر است. همین موضوع باعث شد که تحقیقات گسترده‌ای روی رژیم مدیترانه ای صورت بگیرد. این سبک از رژیم به شکل معنادار و مشخصی موجب کاهش خطر بیماری قلبی می‌شود.

روغن زیتونِ فوق‌خام (فوق بکر)، یکی از عناصر اصلی و کلیدی این رژیم است و به کمک مکانیزم‌های مختلف از بدن در برابر بیماری قلبی محافظت می‌کند. در واقع با کاهش التهاب، ممانعت از اکسیدشدن کلسترول LDL به بهبود عملکرد رگ‌های خونی کمک می‌کند و ممکن است از لختگی ناخواسته‌ی خون نیز جلوگیری کند.

از دیگر خواص روغن زیتون می‌توان به کاهش فشار خون اشاره کرد. مشکلات فشار خون نیز یکی از دلایل عمده‌ی بیماری‌های قلبی و مرگ نابهنگام است. پژوهشی دیگر نیز حاکی از آن بوده است که روغن زیتون نیاز به مصرف داروهای فشار خون را به میزان ۴۸ درصد کاهش می‌دهد.

واقعیت این است که ده‌ها و صدها مطالعه و پژوهش‌ صورت گرفته و همگی نشان‌ می‌دهند که روغن زیتون مزایای زیادی برای سلامت قلب دارد. اگر دچار بیماری‌های قلبی باشید که نتیجه‌ی تأثیر وراثت و سابقه‌ی خانوادگی است یا هر عامل دیگری، استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی‌تان بسیار مؤثر خواهد بود.

۶. روغن زیتون باعث چاقی و افزایش وزن نمی‌شود

خوردن چربی باعث چاقی نمی‌شود؛ روغن زیتون هم موجب چاقی نیست. مطالعات زیادی، الگوهای رژیم مدیترانه ای را بررسی کرده‌اند. در این رژیم روغن زیتون زیاد مصرف می‌شود و تأثیرات بسیار مثبتی بر وزن و تناسب اندام دارد. در طی ۲٫۵ سال تحقیق روی ۷هزار دانشجوی اسپانیایی کالج، مشخص شد که مصرف زیاد روغن زیتون ارتباطی با افزایش وزن ندارد.

به عبارت دیگر، مطالعات انجام‌شده هیچ ارتباطی میان اضافه‌وزن و مصرف روغن زیتون پیدا نکرده‌اند. مطالعه‌ی دیگری که در مدت سه سال روی ۱۸۷ نفر انجام شد، نشان داد مصرف روغن زیتون باعث افزایش سطح آنتی‌اکسیدان در خون و حتی موجب کاهش وزن می‌شود.

۷. روغن زیتون به جنگ آلزایمر هم می‌رود

مبارزه با آلزایمر، یکی دیگر از خواص روغن زیتون است. بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری دژنراتیو (انحطاط سلول‌های عصبی) در جهان است. یکی از ویژگی‌های آلزایمر، ساختن پلاک‌هایی موسوم به آمیلوئید بتا در سلول‌های مغزی است. مطالعه‌ای روی موش‌ها ثابت کرد که وجود ماده‌ای در روغن زیتون می‌تواند به از بین بردن پلاک‌های نام‌برده از درون سلول‌های مغزی کمک کند.

تحقیق دیگری که این‌بار روی انسان‌ها انجام شد، نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه‌ای (که شامل روغن زیتون است)، مزایای زیادی در بهبود عملکرد مغزی دارد.


حتما بخوانید: علائم بیماری آلزایمر و راه های پیشگیری و درمان آلزایمر


۸. روغن زیتون می‌تواند در درمان دیابت نوع دوم مؤثر باشد

روغن زیتون به‌شدت در برابر ابتلا به دیابت از بدن محافظت می‌کند زیرا از نظر علمی مشخص شده است که این ماده مزایای زیادی در تنظیم قند خون و حساسیت انسولینی دارد. طی یک پژوهش بالینی تصادفی که بر ۴۱۸ فرد غیردیابتی صورت گرفت، اثرات حفاظتی روغن زیتون در این مورد به تأیید رسید. در این مطالعه نشان داده شد که استفاده از روغن زیتون در رژیم مدیترانه ای خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

۹. آنتی‌اکسیدان در روغن زیتون، خواص ضدسرطانی دارد

سرطان نیز یکی از رایج‌ترین علت‌های مرگ بشر است. مردم کشورهای مدیترانه‌ای کمتر در معرض خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها هستند. پژوهشگران معتقدند رابطه‌ای میان وجود روغن زیتون در این رژیم و مبتلا نشدن به سرطان وجود دارد. آنتی‌اکسیدان‌های روغن زیتون می‌توانند باعث کاهش تخریب اکسیداتیو به‌عنوان یکی از محرک‌های اصلی سرطان بشوند (تخریب اکسیداتیو در اثر رادیکال‌های آزاد رخ می‌دهد).

بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ترکیبات روغن زیتون می‌تواند به جنگ سلول‌های سرطانی برود. البته بررسی تأثیر روغن زیتون بر سرطان باید به‌دقت روی انسان‌ها مطالعه و بررسی بشود.

۱۰. روغن زیتون به درمان رماتیسم مفصلی کمک می‌کند

رماتیسم مفصلی نوعی بیماری خودایمنی است که باعث درد و تغییر شکل مفاصل می‌شود. علت اصلی این بیماری کاملا مشخص نیست اما در آن، سلول‌های ایمنی اشتباها به سلول‌های عادی حمله می‌کنند. مکمل روغن زیتون ظاهرا موجب بهبود نشانگرهای التهابی و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد دچار رماتیسم مفصلی می‌شود.

ترکیب روغن زیتون با روغن ماهی، بسیار مفید است. در واقع ترکیبی غنی از اسیدهای چرب امگا۳ با خاصیت ضدالتهاب تولید می‌شود. برخی تحقیقات بر اثرات این ترکیب در کاهش دردهای رماتیسم مفصلی صحه گذاشته‌اند. ضمن اینکه این ترکیب به تقویت مچ و جلوگیری از خشک و سفت‌شدن صبحگاهی مفاصل نیز کمک می‌کند.

۱۱. روغن زیتون دارای خواص ضدمیکروبی است

روغن زیتون خواص فراوانی دارد که به موجب آن، میکروب‌ها و باکتری‌های خطرناک مهار و کشته می‌شوند. یکی از این باکتری‌ها، «هلیکوباکتر پیلوری» (یا میکروب معده) است که در معده زندگی می‌کند و می‌تواند باعث زخم معده و سرطان معده بشود. مطالعات آزمایشگاهی گواهی می‌دهند که روغن زیتون فوق خام می‌تواند ۸ نوع از این باکتری را که ۳ نوع آنها در برابر آنتی بیوتیک ها مقاوم‌اند، از پای در بیاورد.

تحقیقات روی انسان‌ها حاکی از آن است که ۳۰ گرم روغن زیتون فوق خام، عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در کمتر از دو هفته به میزان ۱۰ تا ۴۰ درصد برطرف می‌کند.

12.درمان یبوست با روغن زیتون

یبوست مشکلی رایج است. براساس برخی شواهد، مصرف روغن زیتون در بهبود یبوست مؤثر است. یبوست زمانی اتفاق می‌افتد که فرد کمتر از ۳ بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد یا مدفوع او خشک، سفت و کم بوده و دفع آن با سختی همراه باشد. همچنین یبوست مشکل گوارشی رایجی است که می‌تواند در هر سنی بروز بکند. به‌مدت هزاران سال است که افراد از روغن زیتون به‌خاطر خواص تغذیه‌ای، کمک به سلامت و سایر فوایدش استفاده می‌کنند. محققان معتقدند روغن زیتون می‌تواند خطر بیماری های قلبی، کلسترول بالا، چاقی و بسیاری از بیماری‌ها را کاهش بدهد. برخی از روغن زیتون برای بهبود یبوست استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید بدانید درمان یبوست با روغن زیتون چگونه است، با ادامهٔ این مطلب همراه شوید.

حتما بخوانید:

 • یبوست چیست؟
 • علت یبوست
 • درمان یبوست با روغن زیتون
 • سایر خواص روغن زیتون
 • سایر روغن‌ها با خاصیت درمان یبوست
 • درمان‌های خانگی برای یبوست
 • داروهای ملین
 • چه‌زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

یبوست چیست؟

معمولا افراد تصور می‌کنند دفع‌نکردن روزانهٔ مدفوع به‌معنای یبوست است. درحالی‌که براساس نظر انجمن گوارش آمریکا این‌گونه نیست. ممکن است فردی هر روز دفع مدفوع داشته باشد، اما مدفوع خشک و سفتی داشته باشد. همچنین ممکن است برخی تنها ۳ بار در هفته دفع مدفوع داشته باشند، اما مدفوع‌شان نرم و دفع آن با راحتی همراه باشد. درواقع سفتی مدفوع نسبت به تعداد دفعات دفع مدفوع، نشانه‌ٔ بهتری برای تشخیص یبوست است.

یبوست پدیدهٔ رایجی است. ممکن است سفر و تغییراتی در عادات روزمره موجب بروز یبوست بشود. همچنین برخی غذاها نیز موجب ایجاد یبوست موقت می‌شوند.

یبوست معمولا مشکل جدی‌ای محسوب نمی‌شود، اما وضعیت آزاردهنده‌ای است. یبوست می‌تواند موجب دل‌درد، نفخ و حالت تهوع شود. یبوست موقت معمولا خودبه‌خود و با برگشتن فرد به عادات غذایی معمول‌اش رفع می‌شود.

درصورت ادامه‌داربودن یبوست برای درمان آن به پزشک مراجعه بکنید.

علت یبوست

عوامل مختلفی می‌توانند باعث یبوست شوند. برخی از رایج‌ترین علل بروز یبوست عبارت‌اند از:

 • تغییرات هورمونی: به‌عنوان مثال، تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا پس از زایمان؛
 • مصرف برخی داروها مانند داروهای ادرارآور، ضداسیدها، مُسکن‌ها، داروهای ضدافسردگی و مکمل‌های آهن؛
 • مصرف بسیار کم فیبر در رژیم غذایی؛
 • بی‌تحرکی و ورزش‌نکردن؛
 • برخی بیماری‌ها مانند کم کاری تیروئید و دیابت؛
 • برخی مشکلات گوارشی مانند سندروم رودهٔ تحریک‌پذیر؛
 • انجام جراحی؛
 • مقاومت در برابر دستشویی‌رفتن.

گاهی اوقات یبوست دلیل واضحی ندارد. یبوست بیشتر در افراد مسن و زنان بروز می‌کند.

درمان یبوست با روغن زیتون

زمانی‌که مدفوع سفت و خشک بشود، دیگر نمی‌توان آن را به‌راحتی دفع کرد. این پدیده یبوست نام دارد. روغن زیتون گزینه‌ای مناسب برای دفع راحت‌تر مدفوع و بهبود یبوست است. چربی‌های موجود در روغن زیتون موجب روان‌شدن روده شده و به عبور راحت‌تر مدفوع کمک می‌کنند. همچنین روغن زیتون موجب می‌شود تا مدفوع آب بیشتری را نگه دارد و نرم‌تر شود.

مصرف یک قاشق غذاخوری روغن زیتون با معدهٔ خالی در صبح‌ها می‌تواند به بهبود یبوست بسیاری از افراد کمک بکند. البته نباید بیشتر از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با معدهٔ خالی مصرف کنید؛ زیرا ممکن است این امر باعث اسهال و گرفتگی‌های شکمی بشود.

یکی از عوارض رایج دیالیز، بروز یبوست است. براساس مطالعه‌ای که روی ۵۰ نفر انجام شد و در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسید، روغن زیتون، روغن تخم کتان و روغن‌های معدنی همگی به‌یک اندازه در بهبود یبوست ناشی از دیالیز مؤثر هستند. در این مطالعه، به افراد روزانه ۴ میلی‌لیتر روغن زیتون داده شد.

براساس مطالعهٔ دیگری که در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید، درصورتی که مصرف روغن زیتون و روغن بادام‌ شیرین بیش از ظرفیت جذب رودهٔ باریک باشد، می‌تواند به نرم‌ترشدن مدفوع کمک کند. البته این محققان در درجهٔ اول برای درمان یبوست، مصرف زیاد فیبر را پیشنهاد کرده‌اند.

درمان یبوست کودکان با روغن زیتون

کودکان و نوزادان نباید برای درمان یبوست‌شان روغن زیتون مصرف کنند. آکادمی پزشکی اطفال آمریکا توصیه می‌کند کودکان و نوزادان به جای مصرف روغن زیتون از مقادیر کم آب سیب یا گلابی، شربت ذرت یا پورهٔ آلو بخارا برای درمان یبوست استفاده کنند.

معمولا یبوست کودکان نوپا و کودکان بزرگ‌تر با مصرف غذاهای سرشار از فیبر مانند آلو بخارا، زردآلو و غلات، کامل بهبود می‌یابد.

اگر تغییرات تغذیه‌ای نتوانست به درمان یبوست کودکان کمک بکند، باید برای درمان تکمیلی، آنها را نزد پزشک ببرید.

سایر خواص روغن زیتون

خواص روغن زیتون تنها به درمان یبوست خلاصه نمی‌شود؛ بلکه خواص بسیاری برای سلامتی دارد. روغن زیتون بخش جدانشدنی تغذیهٔ مردم نواحی مدیترانه است. این روغن می‌تواند خطر بروز بسیاری از بیماری‌ها را کاهش بدهد و موجب عمر طولانی‌تر افراد شود.

روغن زیتون محتوی ترکیبات فنولی است که خاصیت ضدالتهابی، ضدمیکروبی و خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارند. روغن زیتون می‌تواند خطر بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر، پارکینسون، دیابت، بیماری‌های قلبی، برخی سرطان‌ها و التهاب مفصل را کاهش دهد.
آکادمی قلب آمریکا توصیه می‌کند که برای کمک به سلامت قلب، روغن زیتون مصرف کنید. دلیل این امر وجود چربی‌های تک‌اشباع‌نشده در روغن زیتون است. براساس آخرین دستورالعمل تغذیهٔ آمریکا افراد بالای ۱۹ سال باید ۲۰ تا ۳۵ درصد از کالری روزانهٔ خود را از طریق چربی‌ها تأمین کنند. باید کمتر از ۱۰ درصد این مقدار، از چربی‌های اشباع‌شده تأمین شود.
همچنین روغن زیتون محتوی ویتامین E است. ویتامین‌ E می‌تواند از تولید رادیکال های آزاد جلوگیری کند و در تقویت سیستم ایمنی و کمک به فعالیت‌های بدن مؤثر است.
بااینکه انواع مختلفی از روغن زیتون در فروشگاه‌ها وجود دارد؛ بهترین نوع روغن زیتون برای سلامتی، روغن زیتون فوق‌بکر است. وجود برچسب فوق‌بکر روی بسته‌بندی روغن زیتون نشان می‌دهد که برای استخراج روغن زیتون، تنها به میوه زیتون فشار وارد شده و فرایند شیمیایی‌ای صورت نگرفته است. در تولید سایر شکل‌های روغن زیتون، ممکن است از مواد شیمیایی یا فرایندهایی استفاده شده باشد که موجب ازبین‌رفتن برخی ترکیبات مفید موجود در روغن زیتون می‌شوند.

سایر روغن‌ها با خاصیت درمان یبوست

استفاده از روغن‌ها برای درمان یبوست چیز تازه‌ای نیست. سال‌هاست که از روغن کرچک برای درمان یبوست استفاده می‌شود. البته شیوهٔ تاثیرگذاری این روغن با تأثیرات ملایم روغن زیتون متفاوت است. روغن کرچک روی عضلات روده تأثیر می‌گذارد و موجب انقباض و حرکت آنها می‌شود. این امر به حرکت راحت‌تر مدفوع در روده کمک می‌کند.

روغن کرچک موجب انقباضات رحم می‌شود. به همین دلیل گاهی اوقات افراد از آن برای تولد نوزادشان که در زمان مقرر متولد نشده، استفاده می‌کنند. زنان باردار نباید بدون مشورت با پزشک از روغن کرچک برای درمان یبوست استفاده کنند.
روغن معدنی و روغن تخم کتان نیز به همان شیوهٔ روغن زیتون به کاهش یبوست و نرمی مدفوع کمک می‌کنند.

درمان‌های خانگی برای یبوست

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌تواند از بروز یبوست جلوگیری یا به بهبود یبوست خفیف کمک کنند. این تغییرات عبارت‌اند از:

 • نوشیدن بیشتر آب؛
 • انجام بیشتر تمرینات ورزشی؛
 • مصرف بیشتر فیبر.

اگر این روش‌ها به درمان یبوست کمکی نکرد، مصرف داروهای ملین‌ بدون‌نسخه می‌تواند به بهبود یبوست کمک بکند.

داروهای ملین

داروهای زیادی برای درمان یبوست وجود دارند. آنها با روش‌های مختلفی به درمان یبوست کمک می‌کنند. انواع داروهای ملین عبارت‌اند از:
مکمل‌های فیبر که به افزایش حجم مدفوع و حرکت راحت‌تر آن کمک می‌کنند. ازجمله این مکمل‌ها می‌توان به متیل‌سلولز، سیتروسل، فیبرکُن و متاموسیل اشاره کرد.

داروهای نرم‌کنندهٔ مدفوع (مُسهل) که به افزایش مایعات موجود در مدفوع کمک می‌کنند. مصرف این داروها پس از عمل جراحی و تولد نوزادان توصیه می‌شود. دوکوزات ازجمله این داروها محسوب می‌شود.

ملین‌های اُسموتیک که به روده کمک می‌کنند به‌جای جذب بیشتر آب، مقدار بیشتری از آن را نگه دارد. این عمل به نرمی مدفوع کمک می‌کند. ازجمله ملین‌های اسموتیک می‌توان به منیزیم هیدروکساید (شیر منیزیم)، میرالاکس و سوربیتول اشاره کرد.

روان‌سازها (لوبریکانت‌ها) به افزایش لغزندگی مدفوع و حرکت راحت‌تر آن در رودهٔ بزرگ کمک می‌کنند. روغن زیتون نیز با همین خاصیت به درمان یبوست کمک می‌کند. ازجمله روان‌سازها می‌توان به روغن معدنی، بیزاکودیل و زیمنول اشاره کرد.

ملین‌های محرک باعث ایجاد انقباضات و حرکات معده می‌شوند. این دسته‌ها از داروها فقط باید در موارد جدی و با دستور پزشک مصرف شوند. ازجمله این داروها می‌توان به بیزاکودیل (کورکتول)، دولکولاکس و سنوکوت اشاره کرد.

مبتلایان به یبوست به‌غیر از موارد تجویز پزشک، باید ملین‌ها را در حد اعتدال مصرف کنند. با مصرف مداوم این داروها ممکن است روده برای تحریک ماهیچه‌هایش به مصرف دارو وابسته بشود.

چه‌زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کسانی‌که نمی‌توانند بدون مصرف داروهای ملین دفع مدفوع داشته باشند، باید به پزشک مراجعه بکنند.

پزشک به فرد کمک می‌کند تا با توقف مصرف داروهای ملین و پیداکردن راه‌های مؤثر، یبوست خود را درمان کند.

اگر گاهی دچار یبوست می‌شوید، مصرف روغن زیتون می‌تواند گزینه‌ای خوب برای درمان‌تان باشد. علاوه‌براین روغن زیتون فواید بسیاری برای سلامتی به‌همراه دارد.

یبوست بلندمدت می‌تواند به‌خاطر بیماری‌های دیگر باشد. همچنین ممکن است براثر مصرف برخی داروها فرد به‌طور مداوم دچار یبوست بشود.

کسانی‌که به‌طور ناگهانی با مشکل دفع مدفوع مواجه می‌شوند، اگر علائم شدید داشته باشند یا مدفوع‌شان سفت، خشک و دفع آن با درد همراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه بکنند.

اگر یبوست به‌مدت چند هفته یا بیشتر ادامه یابد، می‌تواند مشکلاتی برای سلامت فرد ایجاد کند. این مشکلات عبارت‌اند از:

 • بواسیر (هموروئید) که در این بیماری رگ‌های مقعد متورم شده و موجب ایجاد درد، تحریک، خونریزی یا خارش می‌شود.
 • پارگی‌های ریز در مقعد که می‌تواند موجب درد و خارش شود.
 • انباشتگی تودهٔ بزرگی از مدفوع در راست‌روده.
 • افتادگی راست‌روده که موجب می‌شود راست‌روده از جای طبیعی خود خارج شود.

اگر یبوست ادامه پیدا کرد، باید به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا یبوست می‌تواند از علائم برخی بیماری‌های جدی باشد.


در ادامه بخوانید: درمان یبوست؛ علت یبوست و راهکارهایی جامع و موثر برای درمان خانگی آن

نکته‌ی مهم: به نوع روغن زیتون دقت کنید

حال که با خواص روغن زیتون آشنا شدید، باید بدانید انتخاب روغن زیتون مناسب هم بسیار مهم است. در واقع هرقدر از اهمیتِ انتخاب روغن زیتون مناسب بگوییم باز هم کم است. روغن زیتون فوق خام تنها نوعی است که تمام آنتی‌اکسیدان‌ها را دارد و حاوی ترکیبات بیواکتیو (زیست‌فعال) است و مصرف آن بسیار توصیه می‌شود. اما درهرحال در بازار فروش روغن‌زیتون‌ها، همیشه تقلب دیده می‌شود و بسیاری از مواقع، آنچه به‌عنوان روغن زیتون خام و خالص به شما داده می‌شود، ترکیبی از سایر روغن‌های تصفیه‌شده است. پس در خرید روغن زیتون مناسب، دقت و تحقیق کافی داشته باشید.

روغن زیتون فوق‌خام (فوق بکر) بسیار پرخاصیت است و پُربی‌راه نیست اگر بگوییم که مقوی‌ترین چربی این کره‌ی خاکی است.


در ادامه بخوانید: رشد مغز کودک+عادت‌هایی که بر رشد مغز کودکتان اثر می‌گذارند


تودی بیمه

بیمه تربت حیدریه

بازدیدها: 2