مبلغ یارانه نقدی در سال ۱۴۰۰ دو برابر می شود/ سخنگوی کمیسیون تلفیق از دو برابر شدن یارانه نقدی در سال آینده خبر داد

مبلغ یارانه نقدی در سال ۱۴۰۰ دو برابر می شود/ سخنگوی کمیسیون تلفیق از دو برابر شدن یارانه نقدی در سال آینده خبر داد
زارع گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۰ که به تبصره هدفمندی یارانه ها اختصاص دارد به هر شخصی که در حال حاضر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی پرداخت می شد در سال ۱۴۰۰ یارانه ۹۱ هزار تومانی پرداخت می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی تودی بیمه، رحیم زارع در نشست خبری امروز یکشنبه 5 بهمن با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق در تبصره 14 لایحه بودجه 1400 که به تبصره هدفمندی یارانه ها اختصاص دارد به هر شخصی که در حال حاضر یارانه 45 هزار و 500 تومانی پرداخت می شد در سال 1400 یارانه 91 هزار تومانی پرداخت می شود یعنی اینکه تمامی افراد یارانه بگیر در سال 1400 مبلغ یارانه نقدی دو برابری را دریافت می کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق اظهار داشت: همچنین مبلغ 20 هزار میلیارد تومان علاوه بر مبلغ ذکر شده برای افزایش یارانه 25 میلیون نفر که اقشار طبقه متوسط و رو به پایین هستند، اختصاص داده شود.

وی با بیان اینکه 10 هزار میلیارد تومان برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص داده شده است، گفت: مبلغ پیش بینی شده در لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس برای پرداخت یارانه در سال آینده 73 هزار و 800 میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق این عدد را افزایش داد و مصوب کرد 147 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی در سال 1400 اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: تاخیر در ثبت نام و عدم پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی از سوی این دو دستگاه تخلف محسوب شده و مسئولیت آن برعهده کلیه مدیران ذی‌ربط بوده و این تخلف قابل رسیدگی در مراجع ذیصلاح است، تقریبا کلیه یارانه های پرداختی به افراد در سال آینده تجمیع شده و پرداخت می شود.

زارع با اشاره به اینکه در مجموع 32 هزار میلیارد تومان یارانه تولید در حوزه مسکن، کشاورزی، گردشگری و … مصوب شد، افزود: 18 هزار میلیارد تومان برای رفع محرومیت در مناطق کمتر برخوردار و همچنین 33 هزار میلیارد تومان یارانه دارویی قرار داده شد که یارانه دارویی در اختیار بانک مرکزی قرار داده خواهد شد تا نحوه تامین 2.5 میلیارد دلار آن را به صورت ارزی-ریالی تعیین کنند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس بیان کرد: تقریبا 43 ردیف در بخش هدفمندی یارانه ها در حوزه مصارف ذکر شده که 10 ردیف آن در لایحه دولت وجود داشته و 79 هزار میلیارد تومان منابع برای آن دیده شده بود که این مبلغ از سرجمع 429 هزار میلیارد تومان کسر می شود و بقیه منابع باقی مانده در ردیف‌های در نظر گرفته شده، هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: منابع باقی مانده در حوزه‌های کاهش و رفع فقر مطلق در اختیار سازمان بهزیستی و کمیته امداد، حوزه سلامت، خرید نان و خرید تضمینی گندم، کمیته امداد، حوزه های فرهنگی، کتب درسی، حوزه بهزیستی، مسکن رزمندگان معسر، صندوق بیمه اجتماعی، حوادث غیرمترقبه، خرید واکسیناسیون دام، کاهش آسیب های اجتماعی، حمایت از زنان سرپرست خانواده، حمایت از خانواده زندانیان و … هزینه خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 مجلس تاکید کرد: تقریبا 33 مورد در این رابطه وجود داشته که برخی از آن ها در لایحه دولت بوده و موارد دیگر هم توسط کمیسیون تلفیق به آن اضافه شده است. همچنین پرداخت حقوق سربازان که براساس  قانون 75 درصد پایه پیش‌بینی شده، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق برای سال آینده چند برابر شد.

زارع تصریح کرد: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه میزان پرداخت یارانه نقدی 45 هزار تومانی برای سال آینده دو برابر شد اما برای یارانه مددجویان کمیته امداد و خانواده های متوسط روبه پایین رقم بیشتری در نظر گرفته شد. هنوز درباره جزئیات دقیق تصمیم گیری نهایی انجام نشده و در جلسه بعدی تصمیم گیری خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تاکید کرد: بررسی کلیه بخش‌های لایحه بودجه سال آینده به جز تبصره های 14 و 18 که درباره یارانه و سود تسهیلات است، به اتمام رسیده و بر روی سامانه نمایندگان بارگذاری شده است، بعد از پایان بررسی این دو تبصره هم بر روی سامانه موردنظر با هدف دریافت پیشنهادات نمایندگان قرار داده خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه کمیسیون تلفیق بودجه برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در سال آینده چه مصوباتی داشته است، گفت: ما دو اقدام را در این مورد در نظر گرفته ایم، ابتدا کسری تراز عملیاتی و کسری بودجه دولت را به حداقل رسانده ایم زیرا وجود کسری در بودجه موجب تورم شده و زندگی مردم را دچار اختلال خواهد کرد، بنابراین نرخ تورم حداقلی برای سال آینده باید وجود داشته باشد.

زارع بیان کرد: همچنین در بخش هایی مانند بحث مابه التفاوت نرخ ارز که احتمال ایجاد تورم وجود داشت، پرداخت یارانه نقدی برای جبران قرار داده شده است، البته یک سری پیشنهادات در حوزه بنزین هم احتمالا در بخش هدفمندی یارانه ها در زمان بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مطرح می شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مجلس تصریح کرد: منابع ایجاد شده از مابه التفاوت نرخ ارز را در بودجه سال آینده برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفتیم، البته امکان دارد با بررسی و تصویب برخی پیشنهادات در بحث بنزین در صحن علنی هم میزان منابع درآمدی برای پرداخت یارانه ها افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه هیات رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه تا روز جمعه این هفته برای بررسی نهایی بودجه جلسات خود را ادامه خواهند داد، گفت:پیش بینی می شود لایحه بودجه سال 1400 از روز سه‌شنبه هفته آینده( 14 بهمن ماه) در صحن علنی بررسی شود.

بازدیدها: 3

ارسال نظر